΄Επαινος- saferInternet4Kids

Με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024, το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου, διοργάνωσε πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό με θέμα «Πιάσε τη σημαία» (Capture the Flag). Ο διαγωνισμός τελεί υπό την αιγίδα του Υπ. Ψηφιακής Διακυβέρνησης και συνολικά συμμετείχαν 180 ομάδες και 400 μαθητές και εκπαιδευτικοί. O σκοπός τους διαγωνισμού ήταν οι μαθητές που συμμετείχαν να εξοικειωθούν με την επιστήμη της Κυβερνοασφάλειας.

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στον διαγωνισμό με δύο ομάδες μαθητών από την Γ΄ τάξη. Στην πρώτη ομάδα συμμετείχαν οι μαθητές Κωνσταντίνα Τσέλα και Παντελής Τσαμπλάκος, ενώ στη δεύτερη οι μαθητές Νίκος Νεαμονίτης και Γιάννης Κουκής. Για τη συμμετοχή και την υποστήριξη των ομάδων υπεύθυνη καθηγήτρια ήταν η πληροφορικός του σχολείου μας Δώρα Σκουλούδη.

Οι προκλήσεις στις οποίες κλήθηκαν να διαγωνιστούν οι μαθητές ήταν από τους από τους τομείς της κρυπτογραφίας, ανάλυση δεδομένων επιθέσεων, κοινωνική μηχανική – social engineering κ.α. Το επίπεδο του διαγωνισμού ήταν αρκετά υψηλό, καθώς απευθύνεται και σε μαθητές λυκείου, παρόλα αυτά και οι δύο ομάδες κατάφεραν να λύσουν με επιτυχία το μεγαλύτερο μέρος των δοκιμασιών.

Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια τους.

Επαινος-σχολείου

Views: 25