Αράχνες 2015-2016

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2015 ? 2016 υλοποιήθηκε πρόγραμμα με τίτλο

Εμείς και οι αράχνες μας!!!

και υπεύθυνους καθηγητές την κ. Μελαχροινούδη Ευαγγελία (ΠΕ01) και Πάμπαλο Γιώργο (ΠΕ19)

ΣΚΟΠΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

– Να γνωρίσουν με βιωματικό τρόπο τον κόσμο του διαδικτύου.

ΣΤΟΧΟΙ ΘΕΜΑΤΟΣ

– Να μάθουν να συνδιαλέγονται και να συνεργάζονται.

– Να διαχειρίζονται και να αξιολογούν τις εφαρμογές του διαδικτύου.

– Να ανακαλύψουν τρόπους προστασίας από τους κινδύνους του διαδικτύου.

– Να ασκηθούν στην ευθύνης της χρήσης του

Στα πλαίσια αυτών των δράσεων, οι μαθητές χωρίστηκαν σε 4 ομάδες και εργάστηκαν στις παρακάτω δραστηριότητες:

* Έφτιαξαν ερωτηματολόγιο για να καταγράψουν τις συνήθειές τους και των συμμαθητών τους, στο Διαδίκτυο χρησιμοποιώντας σαν δείγμα 50 μαθητές του Σχολείου μας.

Stats

* Μετουσίωσαν το «μαθαίνω παίζοντας» και δημιούργησαν ένα ηλεκτρονικό εκπαιδευτικό παιχνίδι για την εκμάθηση των κανόνων συνετής χρήσης του Internet, χρησιμοποιώντας τη γλώσσα προγραμματισμού SCRATCH

GameView1s      GameView2s

GameView3s

* Ήρθαν σε επαφή με το κέντρο πρόληψης Χίου.

KentroProls

* Συμμετείχαν στο webinar για την ασφάλεια στο διαδίκτυο στις 8/02, μαζί με 438 μαθητές από όλη την Ελλάδα!

* Δημιούργησαν το φυλλάδιο, με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας κατά την online παρουσία μας.

fyl1s   fyl2s

* Εμπνεύστηκαν από τον κόσμο του διαδικτύου.

Τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς, παρουσίασαν με τα έργα τους.

manws

Έργο του Μανώλη Στείρου

sofs

Έργο της Σοφίας Πυκνή

SAM_0963sΗ αφίσα του προγράμματος….

SAM_0955s…με τους μαθητές να εργάζονται για την κατασκευή της

* Διασκέδασαν με τα παιχνίδια ρόλων εμπνευσμένα από το βιβλίο «delete στον ηλεκτρονικό εκφοβισμό» του Β. Ηλιόπουλου.

thclip1

thclip2

Σκηνές απο το videoclip

* Για τον εορτασμό της μέρας ασφαλούς διαδικτύου, ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του saferinternet.gr και δημιούργησαν ‘καλό’ υλικό στις κατηγορίες ιστορικών και πολιτιστικών αξιοθεάτων του τόπου μας και τοπικές παραδοσιακές συνταγές