17η Νοεμβρίου- Γιορτή “Πολυτεχνείου”

49 χρόνια μετά την εξέγερση του Πολυτεχνείου, μετά την απόφαση των φοιτητών και του λαού να αντισταθεί στην δικτατορία,  μετά την απόφαση των καταπιεσμένων ανθρώπων να αποτινάξουν τον ασφυκτικό κλοιό μιας εξουσίας που αφαιρούσε από τους πολίτες αναφαίρετα δικαιώματα μετά την απόφαση των Ελλήνων να αντισταθούν, να αγωνιστούν, να αποτινάξουν τον ζυγό της δικτατορίας ακολουθώντας το παράδειγμα των προγόνων τους που πολεμούσαν για την Ελευθερία.

49 χρόνια μετά την εξέγερση του Πολυτεχνείου , οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή με  τις ιδέες που  έχυσαν  το αίμα τους άλλοι μαθητές άλλοι φοιτητές, άλλοι άνθρωποι στην Ελλάδα.

Oι μαθητές μας γνώρισαν για τις φοιτητικές εξεγέρσεις στην Αμερική τη δεκαετία του 60, για το αντιπολεμικό μήνυμα ενάντια στον πόλεμο του Βιετνάμ, για τις καταλήψεις στα γαλλικά πανεπιστήμια το Μάη του 68, για τους  Έλληνες φοιτητές που κλείστηκαν μέσα στο Πολυτεχνείο και φώναζαν ?και για ένα τανκ? «ξαφνικά κατέβηκε μια σιωπή κι αυτοί οι νέοι βάρυναν»?

Oι μαθητές μας βίωσαν το κλίμα εκείνης της εποχής και ελπίζουμε να συνειδητοποίησαν ότι πρέπει να αγωνίζονται για τα δικαιώματα τους, ότι πρέπει να διεκδικούν όσα τους βοηθάνε να ζούνε καλύτερα.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Μενεξέ Ελένη και Μιχαιλιουδάκη Αιμιλία

Φωτογραφίες από τη γιορτή 17ης Νοεμβρίου του σχολείου μας.

Παρακολουθείστε απόσπασμα από τη γιορτή.

Views: 142