Eφαρμογή Lamouska

Από το 2023 το μουσείο προσφέρει την δυνατότητα ψηφιακής ξενάγησης με την χρήση της εφαρμογής lamouska, η οποία είναι συμβατή τόσο σε κινητά και όσο και σε tablet.

Ομάδα μαθητών του λυκείου Καλλιμασιάς δημιούργησε την εφαρμογή, ο Δημήτρης Δαμαλάς, η Ιωάννα Μενή, η Ειρήνη Σαχίνι και η Μαρία Σαχίνι  με συντονίστρια την κα Θεοδώρα Σκουλούδη, εκπαιδευτικό Πληροφορικής του σχολείου.

Η εφαρμογή διαθέτει χάρτη μουσείου και βασικές κατηγορίες εκθεμάτων. Σε κάθε κατηγορία υπάρχει η αντίστοιχη συλλογή εικόνων, η σειρά των εικόνων συμβαδίζει με την διαδρομή που ακολουθεί ο επισκέπτης στο χώρο του μουσείου. Παράλληλα, ακούγεται ηχητική περιγραφή της εικόνας που επιλέγεται, ενώ περισσότερες πληροφορίες προβάλλονται σε μορφή κειμένου.

Ο επισκέπτης του μουσείου μπορεί να αποκτήσει εύκολα πρόσβαση στην εφαρμογή είτε σαρώνοντας ένα κωδικού QR, είτε αναζητώντας την εφαρμογή στο Play Store.

Παρουσίαση εφαρμογής

Visits: 17